Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Product Type | Drop Earrings |
| Karatage | 18k |
| Material | White Gold |
| Primary Color | Green |
| Length | 1.00in |
| Width | 0.50" |
| Gram Weight | 6.6g |
| Birthstone | May - Emerald |
| Gem | |
|---|---|
| Gem Quantity | 2 |
| Gem Carat Weight | 6.32ct |
| Gem Cut (Shape) | Emerald Cut |
| Gem Type | Emerald |
| Accent Stones | |
|---|---|
| Accent Stone Type | Diamond |
| Accent Stone Quantity | 58 |
| Accent Stone Carat Weight | 1.02ct |
| Accent Stone Clarity | VS1-VS2 |
| Accent Stone Color | G-H Color |