Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Style | Classic |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | New |
| Box & Papers | With Box & Papers |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Color | Gold |
| Case Diameter | 40mm |
| Case Material | SSteel & PVD |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 100ATM/1000m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 10.23mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Lug Width | 20mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Brown |
| Bracelet/Strap Material | Leather |
| Bracelet/Strap Length | Regular |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Roman Numerals |
| Dial Hands | Gold Tone |
| Dial Color | Gold |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Quartz |