Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Style | Sporty |
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Fixed Bezel |
| Bezel Material | Stainless Steel |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | New |
| Box & Papers | With Box & Papers |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Color | Silver |
| Case Diameter | 40.00mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Push Buttons | Push Buttons |
| Water Resistance | 10ATM/100m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 11.26mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Lug Width | 20.00 |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Bracelet |
| Bracelet/Strap Color | Silver |
| Bracelet/Strap Material | Stainless Steel |
| Bracelet/Strap Length | Regular |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies |
| Dial Hands | Luminous White Tone |
| Dial Color | White |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Quartz |