Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Style | Classic |
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Fixed Bezel |
| Bezel Material | Stainless Steel |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | New |
| Country of Origin | United States |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Color | Silver |
| Case Diameter | 43mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Push Buttons | Push Buttons |
| Water Resistance | 5ATM/50m |
| Crown Type | Push Crown |
| Case Thickness | 10.90mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Lug Width | 20mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Nut Brown |
| Bracelet/Strap Material | Leather |
| Bracelet/Strap Length | Regular |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies, Arabic |
| Dial Hands | Luminous White Tone |
| Dial Color | White |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Argonite 705 |