Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Style | Classic |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | New |
| Box & Papers | With Box |
| Country of Origin | Germany |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Color | Silver |
| Case Diameter | 33mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 3ATM/30m |
| Case Thickness | 7.6mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Lug Width | 17mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Remborde Beige |
| Bracelet/Strap Material | Vegan Leather |
| Bracelet/Strap Length | Regular |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies |
| Dial Hands | Gold Tone |
| Dial Type | Galvanized |
| Dial Color | White |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Quartz |