Specifications
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Material | Resin |
| Bezel Markers | Indicies |
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Country of Origin | Japan |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Color | Black |
| Case Diameter | 51.2mm |
| Case Material | Resin |
| Case Shape | Octagonal |
| Push Buttons | Push Buttons |
| Water Resistance | 20ATM/200m |
| Crown Type | Push Crown |
| Case Thickness | 16.90mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Black |
| Bracelet/Strap Material | Resin |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Hands | Black Tone |
| Dial Type | PVD |
| Dial Color | White |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Analog |