Specifications
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Fixed Bezel |
| Bezel Material | Carbon |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | New |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Black |
| Case Diameter | 42mm |
| Case Material | Titanium |
| Case Shape | Cushion |
| Water Resistance | 10ATM/100m |
| Crown Type | Push Crown |
| Case Thickness | 16.5mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Bracelet |
| Bracelet/Strap Color | Silver |
| Bracelet/Strap Material | Titanium |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies, Arabic |
| Dial Hands | Luminous White Tone |
| Dial Type | Skeleton |
| Dial Color | Green |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Double Chronograph |
| Power Reserve | 55 Hour |
| Jewels | 51 Jewels |