Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Style | Casual |
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Rotating Bezel |
| Bezel Markers | Indicies |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | New |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Silver |
| Case Diameter | 38mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Tonneau |
| Water Resistance | 100ATM/1000m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 11.18mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Lug Width | 20mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Bracelet |
| Bracelet/Strap Color | Two Tone |
| Bracelet/Strap Material | Stainless Steel |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies |
| Dial Hands | Luminous Yellow Tone |
| Dial Color | White |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Power Reserve | 80 Hour |