Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Style | Casual |
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Rotating Bezel |
| Bezel Material | SSteel PVD |
| Bezel Markers | Arabic Numerals |
| Watch Details | |
|---|---|
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Color | Gold |
| Case Diameter | 40mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 30ATM/300m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 11.77mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Bracelet |
| Bracelet/Strap Color | Two Tone |
| Bracelet/Strap Material | Stainless Steel |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Arabic Numerals |
| Dial Hands | Gold Tone |
| Dial Color | Black |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Quartz |