Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Style | Casual |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | New |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Steel |
| Case Diameter | 37.5mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 5ATM/50m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 6.8mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Lug Width | 19mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Black |
| Bracelet/Strap Material | Leather |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies, Arabic |
| Dial Hands | Rhodium Plated |
| Dial Type | Galvanized |
| Dial Color | White |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | 3 Hand |
| Power Reserve | 52 hours |
| Jewels | 23 Jewels |