Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Gender | Ladies |
| Style | Casual |
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Fixed Bezel |
| Watch Details | |
|---|---|
| Country of Origin | United States |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Color | Gold |
| Case Diameter | 41mm |
| Case Material | 41mm |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 5ATM/50m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 10.1mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Lug Width | 20mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Black |
| Bracelet/Strap Material | Leather |
| Bracelet/Strap Length | Regular |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Arabic Numerals |
| Dial Hands | Luminous White Tone |
| Dial Type | Mother of Pearl |
| Dial Color | Black |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Quartz |
| Complications | 3 Hand |