Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Style | Classic |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | New |
| Country of Origin | United States |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Color | Steel |
| Case Diameter | 43mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 5ATM/50m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 11.25mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Lug Width | 22mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Bracelet |
| Bracelet/Strap Color | Silver |
| Bracelet/Strap Material | Stainless Steel |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Arabic Numerals |
| Dial Hands | Luminous White Tone |
| Dial Color | Blue |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Quartz |
| Complications | Chronograph |