Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Style | Sporty |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | New |
| Country of Origin | United States |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Steel |
| Case Diameter | 44mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 10ATM/100m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 15.2mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Lug Width | 22mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Brown |
| Bracelet/Strap Material | Leather |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Arabic Numerals |
| Dial Hands | Luminous White Tone |
| Dial Color | Blue |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Chronograph |
| Movement Calibre | SW510 BH |
| Power Reserve | 56 Hour |
| Jewels | 27 Jewels |