Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Style | Casual |
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Fixed Bezel |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | New |
| Country of Origin | Germany |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Steel |
| Case Diameter | 43.5mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 5ATM/50m |
| Case Thickness | 11.55 |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Lug Width | 22mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Blue |
| Bracelet/Strap Material | Calf Skin |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies, Arabic |
| Dial Hands | Black and White |
| Dial Type | Sunburst |
| Dial Color | Champagne |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Complications | Day Date or 3 Hand or Day Date Moon |
| Movement | Automatic |
| Power Reserve | 42 Hour |
| Jewels | 25 Jewels |