Specifications
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Fixed Bezel |
| Bezel Material | Ceramic |
| Bezel Markers | Arabic Numerals |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | New |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Color | Silver |
| Case Diameter | 43.75mm |
| Case Material | Titanium |
| Case Shape | Round |
| Push Buttons | Push Buttons |
| Water Resistance | 5ATM/50m |
| Case Thickness | 13.5mm |
| Crystal | Synthetic Sapphire |
| Lug Width | 21mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Blue |
| Bracelet/Strap Material | Rubber |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies |
| Dial Hands | Luminous White Tone |
| Dial Color | Black |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Quartz |
| Complications | Digital |