Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Karatage | 18k |
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Fixed Bezel |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | New |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Rose Gold |
| Case Diameter | 42mm |
| Case Material | 18kt Rose Gold |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 10ATM/100m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 14.50mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Black |
| Bracelet/Strap Material | Rubber |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies |
| Dial Hands | Gold Tone |
| Dial Type | Guilloche |
| Dial Color | Black & Red |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Frequency | 28,800 or 4 Hz |
| Movement | Automatic |
| Power Reserve | 55 Hour |
| Jewels | 37 Jewels |