Specifications
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Fixed Bezel |
| Bezel Material | SSteel |
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Steel |
| Case Diameter | 42mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 30ATM/300m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 10.90mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Lug Width | 20mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Bracelet |
| Bracelet/Strap Color | Stainless Steel |
| Bracelet/Strap Material | Stainless Steel |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies, Arabic |
| Dial Hands | Blue Superluminova |
| Dial Type | Galvanized |
| Dial Color | White |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | 3 Hand |
| Power Reserve | 42 Hour |
| Jewels | 27 Jewels |