Specifications
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Fixed Bezel |
| Bezel Material | Titanium |
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Steel |
| Case Diameter | 39mm |
| Case Material | Titanium |
| Case Shape | Dodecagonal |
| Push Buttons | Push Buttons |
| Water Resistance | 100m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 10.31mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Grey |
| Bracelet/Strap Material | Textile |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Roman Numerals |
| Dial Hands | Superluminova |
| Dial Type | Openwork |
| Dial Color | Grey |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Frequency | 28,800 |
| Power Reserve | 120 Hour |
| Jewels | 21 Jewels |