Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Gender | Ladies |
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Fixed Bezel |
| Bezel Material | SSteel |
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Color | Steel |
| Case Diameter | 36mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Dodecagonal |
| Water Resistance | 50m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 9.47mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Bracelet |
| Bracelet/Strap Color | Stainless Steel |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Roman Numerals |
| Dial Hands | Superluminova |
| Dial Type | Sunray |
| Dial Color | Grey |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Quartz |
| Complications | Date |
| Jewels | 5 Jewels |