Specifications
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Fixed Bezel |
| Bezel Material | SSteel PVD |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | New |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Grey |
| Case Diameter | 42mm |
| Case Material | SSteel & PVD |
| Case Shape | Dodecagonal |
| Water Resistance | 100m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 10.66mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Grey |
| Bracelet/Strap Material | Rubber |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Roman Numerals |
| Dial Hands | Superluminova |
| Dial Type | Sunray |
| Dial Color | Grey |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date |
| Frequency | 28,800 |
| Power Reserve | 38 Hour |
| Jewels | 26 Jewels |