Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Gender | Mens |
| Style | Classic |
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Fixed Bezel |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | Pre-Owned |
| Condition | Very Good |
| Box & Papers | With Box & Papers |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Diameter | 42mm |
| Case Material | Platinum |
| Case Shape | Round |
| Push Buttons | Push Buttons |
| Water Resistance | 3ATM/30m |
| Crown Type | Push Crown |
| Crystal | Synthetic Sapphire |
| Lug Width | 21mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Brown |
| Bracelet/Strap Material | Crocodile |
| Bracelet/Strap Length | Regular |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies |
| Dial Hands | Blue |
| Dial Type | Guilloche |
| Dial Color | Silver |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Perpetual Calendar |
| Movement Calibre | 32 |
| Power Reserve | 48 Hour |
| Jewels | 34 Jewels |