Specifications
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Diameter | 28mm |
| Case Material | SSteel & PVD |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 5ATM/50m |
| Case Thickness | 7.1mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Bracelet |
| Bracelet/Strap Color | Two Tone |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Roman Numerals |
| Dial Hands | Gold Tone |
| Dial Color | Ivory |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Quartz |