Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Karatage | 18k |
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Material | Titanium |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Pink Gold |
| Case Diameter | 31mm |
| Case Material | Titanium |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 5ATM/50m |
| Case Thickness | 7.7mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Black |
| Bracelet/Strap Material | Alligator |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Roman Numerals |
| Dial Hands | Gold Tone |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Power Reserve | 42 Hour |
| Jewels | 21 Jewels |