Specifications
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Color | Gold |
| Case Diameter | 38mm |
| Case Material | Gold PVD |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 5ATM/50m |
| Crown Type | Push Crown |
| Case Thickness | 10.20mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Bracelet |
| Bracelet/Strap Color | Gold |
| Bracelet/Strap Material | Gold PVD |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Arabic Numerals |
| Dial Hands | Gold Tone |
| Dial Color | Blue |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Quartz |