Specifications
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Rotating Bezel |
| Bezel Material | SSteel PVD |
| Bezel Markers | Arabic Numerals |
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Country of Origin | United States |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Color | Gunmetal |
| Case Diameter | 48mm |
| Case Material | SSteel & PVD |
| Case Shape | Round |
| Push Buttons | Push Buttons |
| Water Resistance | 10ATM/100m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 13.7mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Brown |
| Bracelet/Strap Material | Leather |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies, Arabic |
| Dial Color | Brown |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Quartz |
| Complications | Chronograph |