Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Gender | Mens |
| Style | Sporty |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | Pre-Owned |
| Condition | Good |
| Box & Papers | With Box & Papers |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Diameter | 44mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Push Buttons | Push Buttons |
| Water Resistance | 10ATM/100m |
| Crown Type | Screw Down |
| Crystal | Synthetic Sapphire |
| Lug Width | 24mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Bracelet |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies |
| Dial Hands | Luminous Silver Tone |
| Dial Type | Painted |
| Dial Color | Black |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Chronograph |
| Power Reserve | 42 Hour |