Specifications
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Fixed Bezel |
| Bezel Material | SSteel |
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Stainless Steel |
| Case Diameter | 44mm |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 100m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 15.2mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Orange |
| Bracelet/Strap Material | Leather |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies |
| Dial Hands | Superluminova |
| Dial Type | Lasered Dial |
| Dial Color | Orange |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Frequency | 4 Hz |
| Movement Calibre | C.308 |
| Power Reserve | 42 Hour |
| Jewels | 33 Jewels |