Specifications
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Material | Ceramic |
| Bezel Markers | Indicies & Numerals |
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Color | Black |
| Case Diameter | 41mm |
| Case Material | Ceramic |
| Case Shape | Square |
| Water Resistance | 100m |
| Case Thickness | 10.60mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Black |
| Bracelet/Strap Material | Rubber |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Hands | Superluminova |
| Dial Color | Black |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |