Specifications
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Material | SSteel |
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Color | Steel |
| Case Diameter | 43mm |
| Case Shape | Round |
| Push Buttons | Push Buttons |
| Water Resistance | 3ATM/30m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 14.45mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Beige & Grey & Red |
| Bracelet/Strap Material | Textile & Calfskin |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies |
| Dial Hands | Silver |
| Dial Color | Silver & Rainbow Indicies |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Chronograph |
| Power Reserve | 42 Hour |
| Jewels | 25 Jewels |