Specifications
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | New |
| Condition | New |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Color | Steel |
| Case Diameter | 35x22mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Rectangle |
| Water Resistance | 50m |
| Case Thickness | 6.92mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Brown |
| Bracelet/Strap Material | Calf Skin |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies, Arabic |
| Dial Hands | Sword |
| Dial Color | Silver |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Quartz |
| Jewels | 4 Jewels |