Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Gender | Mens |
| Style | Sporty |
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Fixed Bezel |
| Bezel Material | Aluminum |
| Bezel Markers | Arabic Numerals |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | Pre-Owned |
| Condition | Very Good |
| Box & Papers | With Box & Papers |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Diameter | 44.25mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Push Buttons | Push Buttons |
| Water Resistance | 5ATM/50m |
| Crown Type | Push Crown |
| Crystal | Synthetic Sapphire |
| Lug Width | 21mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Bracelet |
| Bracelet/Strap Material | Stainless Steel |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies |
| Dial Hands | Luminous Silver Tone |
| Dial Type | Painted |
| Dial Color | Black |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Chronograph |
| Movement Calibre | 9900 |
| Power Reserve | 60 Hour |