Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Gender | Mens |
| Style | Hipster |
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Rotating Bezel |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | Pre-Owned |
| Condition | Unworn |
| Box & Papers | With Box & Papers |
| Country of Origin | Italy |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 30ATM/300m |
| Crown Type | Screw Down |
| Crystal | Synthetic Sapphire |
| Lug Width | 22mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Black |
| Bracelet/Strap Material | Leather |
| Bracelet/Strap Length | Regular |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies |
| Dial Hands | Luminous Black Tone |
| Dial Type | Painted |
| Dial Color | Green |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Sweep Second |
| Movement Calibre | NH35A |
| Power Reserve | 41 Hour |