Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Gender | Mens |
| Style | Sporty |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | Pre-Owned |
| Condition | Unworn |
| Box & Papers | With Box & Papers |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Diameter | 40mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 5ATM/50m |
| Crown Type | Push Crown |
| Crystal | Synthetic Sapphire |
| Lug Width | 20mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Black |
| Bracelet/Strap Material | Leather |
| Bracelet/Strap Length | Regular |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Arabic Numerals |
| Dial Hands | Luminous Silver Tone |
| Dial Type | Painted |
| Dial Color | Black |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date & Sweep |
| Frequency | 28,800 |
| Movement Calibre | SW400-1 |
| Power Reserve | 38 Hour |
| Jewels | 26 Jewels |