Specifications
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Rotating Bezel |
| Bezel Material | Ceramic |
| Bezel Markers | Indicies & Numerals |
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Color | Steel |
| Case Diameter | 44.6mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 50ATM/500m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 13.45mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Green |
| Bracelet/Strap Material | Rubber |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies |
| Dial Color | Green |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Power Reserve | 38 Hour |
| Jewels | 25 Jewels |