Specifications
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Rotating Bezel |
| Bezel Material | SSteel |
| Bezel Markers | Indicies |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Color | Stainless Steel |
| Case Diameter | 40mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 20ATM/200m |
| Crown Type | Screw Down |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Lug Width | 20mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Black |
| Bracelet/Strap Material | Rubber |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies |
| Dial Color | Blue |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |