Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Gender | Unisex |
| Style | Hipster |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | New |
| Box & Papers | With Box & Papers |
| Country of Origin | Germany |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Black |
| Case Diameter | 41mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Cushion |
| Water Resistance | 3ATM/30m |
| Crown Type | Push Crown |
| Crystal | Synthetic Sapphire |
| Lug Width | 22mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Black |
| Bracelet/Strap Material | Leather |
| Bracelet/Strap Length | Regular |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Hands | White |
| Dial Type | Painted |
| Dial Color | Multi-color |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date & Sweep |
| Movement Calibre | ETA.2892 |
| Power Reserve | 42 Hour |
| Jewels | 25 Jewels |