Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Gender | Mens |
| Style | Sporty |
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Rotating Bezel |
| Bezel Material | Aluminum |
| Bezel Markers | Arabic Numerals |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | New |
| Box & Papers | With Box & Papers |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Diameter | 42mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Square |
| Water Resistance | 100m |
| Crown Type | Screw Down |
| Crystal | Synthetic Sapphire |
| Lug Width | 24mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Blue |
| Bracelet/Strap Material | Leather |
| Bracelet/Strap Length | Regular |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies, Numerals |
| Dial Hands | Luminous Silver Tone |
| Dial Type | Painted |
| Dial Color | Blue |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | GMT |
| Movement Calibre | BR-CAL.303 |
| Power Reserve | 42 Hour |