Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Gender | Ladies |
| Karatage | 18k |
| Style | Classic |
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Fixed Bezel |
| Bezel Material | YG |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | Pre-Owned |
| Condition | Very Good |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Diameter | 37mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Push Buttons | Screw Down |
| Water Resistance | 5ATM/50m |
| Crown Type | Screw Down |
| Crystal | Synthetic Sapphire |
| Lug Width | 17mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Black |
| Bracelet/Strap Material | Rubber |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies |
| Dial Hands | Luminous Yellow Tone |
| Dial Type | Painted |
| Dial Color | White |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date & Sweep |
| Power Reserve | 42 Hour |