Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Gender | Mens |
| Style | Sporty |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | Pre-Owned |
| Condition | New |
| Box & Papers | With Box & Papers |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Color | Black |
| Case Diameter | 39.5mm |
| Case Material | Titanium DLC |
| Case Shape | Other |
| Push Buttons | Push Buttons |
| Water Resistance | 3ATM/30m |
| Crown Type | Push Crown |
| Case Thickness | 16.8mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Orange |
| Bracelet/Strap Material | Textile |
| Bracelet/Strap Length | Regular |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Arabic Numerals |
| Dial Type | Painted |
| Dial Color | Orange |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Time Only |
| Frequency | 28,800 |
| Movement Calibre | UR 5.02 |
| Power Reserve | 48 Hour |