Specifications
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Color | Orange |
| Case Diameter | 43mm |
| Case Material | Resin |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 5ATM/50m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 12.15mm |
| Crystal | K1 Double Dome |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Black |
| Bracelet/Strap Material | Rubber |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies, Numerals |
| Dial Hands | Luminous Silver Tone |
| Dial Color | Black |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Argonite 705 |
| Complications | 3 Hand |