Specifications
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Country of Origin | Germany |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Silver |
| Case Diameter | 46.5mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 5ATM/50m |
| Case Thickness | 11.50mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Black |
| Bracelet/Strap Material | Ostrich Skin |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Roman Numerals |
| Dial Hands | Blue |
| Dial Type | Openwork |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Manual Wind |
| Power Reserve | 42 Hour |
| Jewels | 17 Jewels |