Specifications
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Silver |
| Case Diameter | 36.3mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 20ATM/200m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 9.6mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Lug Width | 18mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Blue-Black |
| Bracelet/Strap Material | Textile |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies, Numerals |
| Dial Hands | Luminous Green |
| Dial Color | Atlantic Blue |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Power Reserve | 43 Hour |
| Jewels | 27 Jewels |