Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Gender | Mens |
| Style | Hipster |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | New |
| Condition | New |
| Box & Papers | With Box & Papers |
| Country of Origin | Germany |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Gold |
| Case Diameter | 39mm |
| Case Material | SSteel & PVD |
| Case Shape | Round |
| Push Buttons | Push Buttons |
| Water Resistance | 5ATM/50m |
| Crown Type | Push Crown |
| Crystal | Synthetic Sapphire |
| Lug Width | 20mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Red |
| Bracelet/Strap Material | Stingray |
| Bracelet/Strap Length | Regular |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | No Numerals |
| Dial Hands | Blue |
| Dial Type | Painted |
| Dial Color | Multi-color |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Manual Wind |
| Complications | Chronograph |
| Movement Calibre | 3133.AS |
| Power Reserve | 42 Hour |
| Jewels | 23 Jewels |