Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Karatage | 18k |
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Fixed Bezel |
| Bezel Material | RG Plated |
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Color | Steel |
| Case Diameter | 42mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Square |
| Water Resistance | 100m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 12.40mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Bracelet |
| Bracelet/Strap Material | Gold & Steel |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies |
| Dial Hands | Luminous |
| Dial Type | Gold Plated |
| Dial Color | Brown |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |