Specifications
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Material | SSteel |
| Bezel Markers | Indicies |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Silver |
| Case Diameter | 41.5mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 30ATM/300m |
| Crown Type | Screw Down |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Lug Width | 22mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Green |
| Bracelet/Strap Material | Rubber |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies |
| Dial Type | Mother of Pearl |
| Dial Color | Green |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Power Reserve | 38 Hour |
| Jewels | 26 Jewels |