Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Style | Sporty |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Color | Blue |
| Case Diameter | 36mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 300m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 9.7mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Lug Width | 18mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Bracelet |
| Bracelet/Strap Color | Stainless Steel |
| Bracelet/Strap Material | Stainless Steel |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Color | Blue |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Quartz |
| Jewels | 3 Jewels |