Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Gender | Mens |
| Style | Sporty |
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Fixed Bezel |
| Bezel Material | SSteel |
| Bezel Markers | No Numerals |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | New |
| Condition | New |
| Box & Papers | With Box & Papers |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Diameter | 40mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Cushion |
| Water Resistance | 10ATM/100m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 10.33mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Green |
| Bracelet/Strap Material | Rubber |
| Bracelet/Strap Length | Regular |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies |
| Dial Hands | Luminous Silver Tone |
| Dial Type | Openwork |
| Dial Color | Green |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Skeleton |
| Movement Calibre | BR-CAL.322 |
| Power Reserve | 40 Hour |