Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Gender | Mens |
| Style | Formal |
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Fixed Bezel |
| Bezel Material | SSteel |
| Bezel Markers | No Numerals |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | New |
| Condition | New |
| Box & Papers | With Box & Papers |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Diameter | 40mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 5ATM/50m |
| Crown Type | Push Crown |
| Case Thickness | 8.95mm |
| Crystal | Synthetic Sapphire |
| Bracelet/Strap Lug Width | 20m |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Bracelet |
| Bracelet/Strap Material | Stainless Steel |
| Bracelet/Strap Length | Regular |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Roman Numerals |
| Dial Hands | Rose Tone |
| Dial Type | Guilloche |
| Dial Color | Silver |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date & Sweep |
| Frequency | 28,800 |
| Power Reserve | 38 Hour |
| Jewels | 26 Jewels |