Specifications
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Steel |
| Case Diameter | 40mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Tonneau |
| Water Resistance | 10ATM/100m |
| Case Thickness | 10.90mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Bracelet |
| Bracelet/Strap Color | Stainless Steel |
| Bracelet/Strap Material | Stainless Steel |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Color | Ice Blue or Light Green |
| Dial Markers | Indicies |
| Dial Hands | Superluminova |
| Dial Type | Superluminova |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Power Reserve | 80 Hour |