Specifications
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | New |
| Country of Origin | United States |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Color | Gold |
| Case Diameter | 25mm |
| Case Material | SSteel & PVD |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 5ATM/50m |
| Crown Type | Push Crown |
| Case Thickness | 7.2mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Lug Width | 10mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Bracelet |
| Bracelet/Strap Color | Gold |
| Bracelet/Strap Material | SSteel Blue PVD |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Color | Silver or Dark Green or petoskey |
| Dial Markers | Arabic Numerals |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Quartz |